سبد خرید
[yellowrate]
روش ها و آموزش ها

نحوه درمان عفونت ادراری

توسط :
اخرین بروزرسانی : بهمن 29, 1400

عفونت دستگاه ادراری بیماری است که ممکن است هر یک از اجزای سیستم ادراری از جمله کلیه ها، مجاری ادراری و مثانه را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان عفونت کلیه نیز شناخته می شود. بیماران مبتلا به دیابت، جوانان، افراد مسن و سایر گروه‌های افراد به ویژه مستعد ابتلا به این بیماری هستند. همچنین زنان به دلیل شکل سیستم ادراری خود نسبت به مردان بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند و حتی ممکن است بیش از یک دوره عفونت ادراری داشته باشند. مراقبت پزشک برای این نوع بیماری لازم است زیرا داروها مورد نیاز است. اگر عفونت به سرعت درمان نشود، ممکن است باعث آسیب کلیه شود.

 علت عفونت ادراری چیست؟

هنگامی که میکروب ها از سیستم دفاعی مجاری ادراری عبور کرده و به مجرای ادرار می رسند، به مثانه می روند، جایی که ممکن است پوشش مثانه را خراب کنند. ورود باکتری ها به دلیل سایر متغیرها راحت تر است. احتمال بروز عفونت ادراری در زنانی که از داروهای ضد بارداری استفاده می کنند بیشتر است.

سایر عوامل خطر عفونت ادراری شامل سنگ کلیه، بزرگ شدن پروستات، ناهنجاری ها و ناهنجاری های دستگاه ادراری و سیستم ایمنی ضعیف تر است.

 

 

چرا عفونت ادراری در زنان بیشتر است؟

 مجرای ادرار محل ورود باکتری ها به مثانه است، جایی که ممکن است به پوشش مثانه آسیب برساند. عوامل دیگر معرفی باکتری ها را ساده تر می کند. عفونت ادراری در زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند بیشتر دیده می شود.

علاوه بر این، عفونت های دستگاه ادراری ممکن است ناشی از سنگ کلیه، بزرگ شدن پروستات، ناهنجاری های دستگاه ادراری و ضعف سیستم ایمنی باشد.

علائم عفونت ادراری را بشناسیم

 آزمایش دوره ای ادرار یک روش کارآمد برای تشخیص وضعیتی است که تکرر ادرار یک علامت نیست. عفونت دستگاه ادراری ممکن است افراد را بدون نشان دادن هیچ علامتی تحت تاثیر قرار دهد. عفونت های دستگاه ادراری نیز ممکن است این علائم اضافی را ایجاد کنند:

  • سوزش هنگام ادرار کردن
  • درد لگن در خانم‌ها
  • درد مقعد در آقایان
  • کم حجم شدن ادرار
  • بد بو شدن ادرار
  • تغییر رنگ ادرار ( صورتی یا قهوه‌ای شدن آن)
  • دیدن لکه‌های خون در ادرار

با دیدن این علائم باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنیم.

عوارض عفونت ادراری چیست؟

زمانی که تکرر ادرار نشانه مشکل نیست، آزمایش دوره ای ادرار روش خوبی برای یافتن مشکل است. افراد ممکن است به عفونت ادراری مبتلا شوند، حتی اگر هیچ نشانه ای از بیماری از خود نشان ندهند. این علائم اضافی ممکن است ناشی از عفونت های سیستم ادراری نیز باشد.

راه‌های درمان عفونت ادراری چیست؟

عفونت های دستگاه ادراری را می توان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد. با توجه به میکروب های موجود در ادرار و سابقه پزشکی بیمار، پزشک آنتی بیوتیک مناسب را تجویز می کند. اگر بیمار در حین ادرار سوزش و ناراحتی داشته باشد، ممکن است پزشک داروها را تجویز کند.

در صورت ناپدید شدن علائم پس از چند روز شروع درمان، نیازی به قطع ناگهانی دارو نیست. باید دستورات پزشک را دنبال کرده و تا چند هفته پس از تجویز دارو به مصرف آن ادامه دهیم تا از بهبودی کامل عفونت ادراری اطمینان حاصل کنیم.

عفونت‌های مجاری ادراری که واقعاً شدید هستند ممکن است نیاز به استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی یا شاید بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.

عوامل بروز عفونت ادراری

کلیه ها پس از خارج کردن مواد زائد از خون، سموم را به مثانه می فرستند تا دفع شوند، که وظیفه اصلی آنهاست. در نتیجه، بسیار مهم است که تمام راه های ارتباطی بین کلیه ها عاری از میکروب و در شرایط عالی در محیط اسیدی باشد. بیماری هایی مانند بیماری هایی که باعث انسداد و مثانه می شوند و همچنین مشکلی که به عنوان عامل بیماری شناخته می شود، همگی ممکن است در افزایش خطر ابتلا به بیماری در فرد نقش داشته باشند، اگرچه همیشه اینطور نیست.

درمان‌های طبیعی عفونت ادراری

هنگامی که انبوهی از میکروب های بیماری زا مجاری و مثانه را آلوده می کنند، یک بیماری عفونی ایجاد می شود. بیشتر بیماری ها ناشی از عفونت هستند، بنابراین باید در وهله اول بر خلاص شدن از شر میکروب هایی که باعث بیماری می شوند تمرکز کنید. نوشیدن آب زیاد سنگ بنای درمان این بیماری است. با نوشیدن 2 تا 3 لیتر آب در روز، مجاری محل کار را تمیز و خارج کنید. درمان های طبیعی اضافی برای کمک به ریشه کنی میکروب ها در سریع ترین زمان ممکن وجود دارد، از جمله موارد زیر:

زغال‌اخته

عفونت های دستگاه ادراری اغلب با ترکیبی از آب و زغال چوب درمان می شوند. زیرا حاوی آنتوسیانین ها و کاروتنوئیدها و همچنین ویتامین C است که آنتی اکسیدان های قوی هستند. علاوه بر این، زغال اخته چوب ممکن است به عنوان یک ضد عفونی کننده و یک عامل ضد باکتری استفاده شود. به همین دلیل، تأثیر مستقیمی روی باکتری ها دارد، مانند جلوگیری از چسبیدن میکروب های E. coli به پوشش سیستم ادراری. زغال اخته سنگ همچنین حاوی ویتامین C است که به تقویت سیستم ایمنی و محافظت در برابر عفونت های دستگاه ادراری کمک می کند.

دم‌کرده گیاه دم‌اسبی

دم کرده دم اسبی یک نوشیدنی خوشمزه است که دارای مقادیر قابل توجهی کیفیت ادرارآور است که به تولید و دفع ادرار کمک می کند. همچنین به حذف سموم از سیستم ادراری کمک می کند و میزان میکروب ها را به حداقل می رساند. مواد شیمیایی ضد التهابی گیاه دم اسبی به تسکین درد و خستگی کمک می کند و روند بهبودی را تسریع می بخشد.

یک فنجان پودر ریشه دم اسبی را در یک لیوان 100 میلی لیتر آب داغ به مدت چند دقیقه بریزید تا خیس بخورد. نوشیدنی را زمانی میل کنید که در دمایی است که مصرف آن راحت است. این نوشیدنی را می توان تا سه بار در روز مصرف کرد.

آب هندوانه

آنتی اکسیدان ها و مواد ضد التهابی موجود در آب هندوانه ممکن است به کاهش علائم این بیماری کمک کنند. سموم و مواد زائد از طریق عبور از کلیه ها از بدن خارج می شوند و در آنجا پاکسازی و دفع می شوند.

دو برش هندوانه را باید با یک لیوان آب مخلوط کنید تا کاملا یکدست شود و به همین دلیل هر روز دو لیوان از این آب هندوانه مصرف شود.

آب خیار

90 درصد از محتوای آب خیار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن تشکیل شده است. به منظور کمک به پاکسازی مجاری ادراری، خواص ادرارآور خیار باعث افزایش برون ده ادرار می شود. وقتی آب خیار به صورت آب میوه مصرف شود، سموم موجود در سیستم ادراری را از بین می برد و از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.

یک لیوان آب با نصف خیار پوست کنده در آن بنوشید و چند دقیقه آن را مصرف کنید. تا زمانی که بیماری برطرف نشده است، می توانید هر روز دو لیوان از این نوشیدنی بنوشید.

دم کرده زنجبیل

عفونت ادراری ممکن است با زنجبیل به دلیل خواص ضد التهابی، ضد درد و ضد باکتری ذاتی آن درمان شود. با نوشیدن دم کرده این ریشه غنی به کاهش ناراحتی زیر شکم و افزایش دفع مایعات کمک می کند. به همین دلیل است که سیستم ادراری به طور کامل تمیز می شود.

سیر و جعفری

رژیم غذایی غنی از آنتی بیوتیک که بسیار مفید است. شما می توانید این دو ماده مغذی را در وعده های غذایی خود ترکیب کنید، یا می توانید از هر دو به طور جداگانه برای رسیدن به اهداف تغذیه ای خود استفاده کنید. اگر جعفری همراه با مایعات ترش مصرف شود، ممکن است اثربخشی آن بهبود یابد. برای خوردن سیر بهتر است آن را ریز کرده و مقداری روغن زیتون به غذای خود اضافه کنید تا اینکه سیر را خام مصرف کنید.

آب تهیه شده از آب زغال اخته

یک منبع خوب از مواد آنتی باکتریال و آنتی اکسیدانی که بر مجاری تأثیر می گذارد و تشکیل میکروارگانیسم های خطرناک را محدود می کند، زغال اخته است، پس تا می توانید غذا بخورید!

کمی عسل و 100 گرم آب زغال اخته را به نصف لیوان آب اضافه کنید تا یک نوشیدنی گوارا بخورید. اولین نشانه عفونت ادراری، مصرف این نوشیدنی است. می توانید هر چند بار در روز آب زغال اخته را بنوشید.

لاکتوباسیل ها

هنگامی که صحبت از مبارزه با عفونت های دستگاه ادراری می شود، لاکتوباسیل ها نیز بسیار مفید هستند. محصولات لبنی، به ویژه ماست، حاوی این مواد شیمیایی هستند. لاکتوباسیل ها با تحریک تولید آنتی بادی ها به حفظ فلور گوارشی سالم و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند.

جوش شیرین

زمانی که عفونت ادراری بیش از دو روز طول بکشد باید به دنبال مراقبت های پزشکی بود. عفونت ادراری در صورت عدم درمان ممکن است به عفونت کلیه تبدیل شود. ساده ترین و رایج ترین عفونت ها در این سناریو به یک مسئله مهم و شاید تهدید کننده زندگی تبدیل می شود. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را حل کنید و به محض تشخیص علائم، خود را با آن بشویید تا از این عارضه جلوگیری کنید و آن را درمان کنید. خطر عفونت بسیار کاهش یافته است. برای تسریع روند بهبود، ممکن است جوش شیرین به ادرار اضافه شود.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از عفونت ادراری

معمولاً پیشگیری از بیماری ترجیح داده می شود تا اینکه بعد از آن با آن مقابله کنید. به غیر از عفونت های دستگاه ادراری، تعدادی از مسائل دیگر نیز وجود دارد که ممکن است از آنها اجتناب شود. برای دور نگه داشتن میکروب ها، روزانه به اندازه کافی آب بنوشید.

یک دوره درمان ویتامین C را با مصرف مقادیر زیادی آب پرتقال، لیمو، آناناس و زغال چوب که همگی دارای سطوح بالایی از ویتامین C هستند، شروع کنید.

نظافت شخصی را باید جدی تر بگیرید.

مثانه ممکن است با مصرف بیش از حد قهوه و چای سبز تحریک شود، که می تواند ناراحتی ناشی از این بیماری را تشدید کند.

منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط در تلگرام
ارتباط در واتس اپ